![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Smycken / Ring 11198609
*
nr 1119 8609
Ring
+ hängsmycke, 2 delar, camè, förgyllt silver / mässing & granater
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2017
kl 19:52:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/7 13:42:18
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: camè förgyllt silver hängsmycke mässing & granater ring smycken vintage
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39
-
5133 Ringar
2 st, utländska stämplar. Vikt: 3,5 gr brutto, rin..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:21
-
6055 Serveringsvagn
mässing, toppskiva i glas med gallerkant, hållare ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:58
*
Ring
nr 1119 8609
Ring
+ hängsmycke, 2 delar, camè, förgyllt silver / mässing & granater
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/7 13:42:18 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: camè förgyllt silver hängsmycke mässing & granater ring smycken vintage
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39 -
5133 Ringar
2 st, utländska stämplar. Vikt: 3,5 gr brutto, rin..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:21 -
6055 Serveringsvagn
mässing, toppskiva i glas med gallerkant, hållare ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:58